Formy

Poprzednie wpisy:
WPIS 1 – Przede wszystkim bezpieczeństwo
WPIS 2 – Sprzęt, czyli czego potrzebujesz by zrobić mydło

Pierwsze mydło zrobiłam w pudełku po lodach, było krzywe ale i tak uważałam je za najpiękniejsze na świecie. Niestety, nie nadawało się do użytku, bo wykorzystałam cudzy przepis, w którym źle obliczono wodorotlenek i mydło było zbyt ostre. Ale wróćmy do form. Od samego początku marzyły mi się równe kostki, drewniana forma i krajalnica. Zanim nasz warsztat będzie kompletny, minie nieco czasu, mało kto może sobie pozwolić, by od razu idealnie go wyposażyć. A formy są ważne.

  1. Na początek możemy wykorzystać pudełka po lodach, dobrze się sprawdzają, mydło łatwo się z nich wyjmuje, można je potem pokroić na mniejsze kawałki. Ja używałam pudełek po lodach Algidy. Oczywiście, to nie są jednie słuszne lody 🙂
  2. Formy silikonowe – polujcie na nie w dużych marketach, bywają naprawdę dobre przeceny, zwłaszcza przed świętami. Ostatnio kupiłam formę na 6 mydełek, zapłaciłam 9 złotych. A mydełka wychodzą urocze 🙂
  3. Skrzyneczki po winie. Można je kupić za kilkanaście złotych np. w Makro, można popytać wśród znajomych, a nuż ktoś ma i nie potrzebuje. Bardzo dobre są z zasuwaną górą, można wtedy odbić denko, góra staje się dołem, gdy mydło jest gotowe do krojenia, wysuwamy denko i wypychamy mydło. Mnie udało się zdobyć dwie skrzynki po winie, moje mydła od razu na tym zyskały, nareszcie miałam porządne kostki, dość duże kostki, ważyły ok. 160 gramów, ale były świetne. Skrzyneczki wymagają wyłożenia papierem, nie są wieczne, moje służyły mi ok. roku, ale też bardzo intensywnie ich używałam. W końcu się rozpadły. 
  4. Można formy kupić na aliexpress. To takie chińskie allegro. Od oferty mydlanej można dostać zawrotu głowy, są tam m.in. drewniane formy z silikonowym wkładem, nie trzeba ich wykładać papierem, gdy mydło jest gotowe do krojenia, wyjmujemy i kroimy. Ceny są różne, koszt formy na 900 gramów mydła to ok. 15-16 dolarów, ale płacimy w złotówkach. Są blogi poświęcone zakupom na aliexpress, które krok po kroku pokazują, jak się zarejestrować, jak kupować, jak płacić. Na dostawę czekamy ok. 3-4 tygodnie, bardzo często wysyłka jest bezpłatna. Obecnie doliczane jest do przesyłek cło i VAT, znacznie podnosi to koszty zakupów.
  5. Obecnie używam własnych form, głównie ze sklejki wodoodpornej, lekkie i wygodne. Są rozkładane, wykładam je papierem do pieczenia. Mam też i używam form drewnianych, też można je rozłożyć, sprawiają wrażenie solidniejszych niż te ze sklejki, ale ja nie widzę różnicy poza ciężarem.
skrzynki na wino
formy na mydło Aliexpess

Kolejne wpisy:
Ach, ten ług!
Pierwsze mydło

3 thoughts on “Formy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.